Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto - YHTEISHAKU - Valkeakosken ammattiopisto - VAAO

Ammatillinen perustutkinto

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto – YHTEISHAKU

VAAOsta sähköasentajaksi tai automaatioasentajaksi! Opinnoissa opit sähkö- ja automaatiotekniikan perusteet, työ- ja sähkötyöturvallisuuden sekä käytännön asennus- ja huoltotöitä. Työ on vastuullista ja monipuolista, ja siinä korostuvat yhteistyö- ja vuorovaikutustaidot.

Opintojen painopiste on käytännön työssä. Opiskelet sekä oppilaitoksen nykyaikaisessa opetushallissa että työpaikoilla, yhdistäen teoriaopinnot ja käytännön harjoittelun.

Sähköasentajana työskentelet esimerkiksi rakennusten sähköasennuksissa, koneiden ja laitteiden huollossa sekä tietoliikennejärjestelmien asennuksessa. Automaatioasentajana vastaat teollisuuden ohjaus- ja valvontalaitteiden asennuksesta ja toimivuudesta.

Osaamisalan valinta tehdään ensimmäisen opiskeluvuoden aikana.

HUOM! Yhteishaun kautta hakeutuneilla opiskelijoilla on mahdollisuus opiskella sähkö- ja automaatioasentajan nimikkeet samanaikaisesti.

Jos sinua kiinnostaa jatkaa opintoja ammattikorkeakouluun, sähkö- ja automaatioalan perustutkinto antaa valmiudet jatko-opintoihin. Opiskelijalla on erityisen hyvät väyläopintomahdollisuudet Hämeen ammattikorkeakoulun kanssa tekemämme tiiviin yhteistyön ansiosta.

Opintojen sisältö  

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto on laajuudeltaan 180 opintopistettä (osp). Tutkinto muodostuu ammatillisista tutkinnon osista (145 osp) ja yhteisistä tutkinnon osista (35 osp).

Tutkintonimikkeet:

  • Sähköasentaja 
  • Automaatioasentaja

Täältä voit tutustua tutkinnon perusteisiin osaamisaloittain 
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto – ePerusteet

Peruskoulun jälkeen opinnot kestää noin 3 vuotta. Opiskelijalle laaditaan henkilökohtainen osaamisen kehittämissuunnitelma (HOKS).

Yhteishaku 

Hakuaika 17.2. – 17.3.2026

  • 11.6.2026 yhteishaun opiskelijaksi ottamisen tulokset julkaistaan
  • 25.6.2026 opiskelupaikka on otettava vastaan viimeistään
  • 5.8.2026 opiskelu alkaa klo 9.00
  • 14.8.2026 varasijoilta hyväksyminen päättyy

Koulutuspaikka

Valkeakosken ammattiopisto Katso alueen kartta
Vanhankyläntie 2, 37630 Valkeakoski Katso reittiohjeet

Hakeminen

Yhteishaku

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Haku alkaa: 17.2.2026 klo 08:00
Haku päättyy: 17.3.2026 klo 15:00

Koulutus alkaa: Syksy 2026

Lue valintaperusteet

Lisätietoja antaa

Silvennoinen Marjut

Opinto-ohjaaja, haku- ja ohjauspalvelut

Hakupalvelu, Opiskelijapalvelut

+358447061020

Mäki Minna

Opinto-ohjaaja, teknologia ja rakentaminen, TUVA

Opiskelijapalvelut

+358449060452

Hakupalvelu

Asiakaspalvelut, Hakupalvelu

Liittyviä opiskelijatarinoita

Lue kaikki

Valkeakosken ammattiopisto, VAAO, nainen katsoo hymyillen kameraan, pitkät vaaleat hiukset, tumma paita

Opiskelijatarinat

Opiskelijatarina Emmistä ja yrittäjyydestä

Lue artikkeli Opiskelijatarina Emmistä ja yrittäjyydestä

Opiskelijatarinat

Taitaja-kilpailu antoi enemmän kuin osasin odottaa

Lue artikkeli Taitaja-kilpailu antoi enemmän kuin osasin odottaa
Valkeakosken ammattiopistossa (VAAOssa) Lähihoitajaksi opiskelelevan Niinan opiskelijatarina,

Opiskelijatarinat

Heräsikö jotain kysyttävää?

Autamme mielellämme.

Katso yhteystiedot

Siirry takaisin sivun alkuun