Erasmus+ A Vision of Europe: Strengthening Democratic Values in Vocational Education Through Digital Content
Hanke ”Eurooppalainen visio” tavoittelee demokratian arvojen vahvistamista ammatillisessa koulutuksessa digitaalisin keinoin. Tavoitteena on pohtia Euroopan tulevaisuutta teemalla ”Arvot käytännössä”. Keskiössä ovat eurooppalaiset perusarvot – demokratia, vapaus, tasa-arvo, ihmisoikeudet ja oikeusvaltioperiaate – sekä se, miten niitä voidaan vahvistaa ammatillisen koulutuksen, opiskelijoiden ja yritysten välityksellä. Nämä toimijat ovat avainasemassa, jotta EU pysyy vahvana ja jatkaa näiden arvojen edistämistä koulutuksessa, työelämässä ja yhteiskunnassa.
Hankkeen toteuttavat yhdessä VAAO ja Wilhelm-Emmanuel-von-Ketteler Berufskolleg (WEVKB) Münsteristä Saksasta.Hankkeessa keskustellaan ja vaihdetaan näkemyksiä siitä, miten oppilaitokset, opiskelijat ja yritykset voivat toimia aktiivisesti demokratian puolesta. Osallistujat tutustuvat eurooppalaisiin arvoihin ja pohtivat niiden merkitystä yhteiskuntien kehitykselle, rauhalle ja ihmisarvolle. Käytännön esimerkkien avulla vertaillaan Euroopan demokratiajärjestelmiä muihin hallintomalleihin ja kannustetaan kriittiseen ajatteluun. Opiskelijat pohtivat, miten arvot voidaan tuoda osaksi ammatillista koulutusta ja yritysten toimintaa niin, että ne näkyvät myös työelämässä.
Hankkeen painopisteenä on myös ammatillisen koulutuksen sopeutuminen työelämän tarpeisiin. Hanke kehittää opiskelijoiden digiosaamista ja mediataitoja, eurooppalaisten arvojen näkyväksi tekemiseksi ammatillisessa koulutuksessa. Osallistujat oppivat käsittelemään aiheita, kuten demokratia ja kansalaisvaikuttaminen, videotuotannon, 360- ja VR-teknologian sekä tarinankerronnan avulla. WEVKB vastaa videotuotannosta ja VAAO 360-teknologiasta, mikä mahdollistaa taitojen jakamisen ja yhdessä oppimisen.
Digitaidot parantavat opiskelijoiden työllistymismahdollisuuksia, kulttuurienvälistä vuorovaikutusta ja kykyä sopeutua muuttuvaan työelämään. Samalla varmistetaan, että demokraattiset arvot näkyvät myös ammatillisissa ympäristöissä. Opiskelijat ja opettajat tuottavat yhdessä oppimateriaalia, joka vahvistaa koulutusta ja lisää kiinnostusta eurooppalaisiin arvoihin. Digitaaliset sisällöt toimivat välineenä kansalaisosallistumiselle ja auttavat viestimään eurooppalaisia ihanteita laajalle yleisölle.
Opiskelijoiden monimuotoiset taustat ja eri opintoalat tuovat keskusteluihin monipuolisia ja erilaisia näkökulmia eurooppalaisesta identiteetistä ja demokratiasta. Hankkeen digitaaliset tuotokset – videot, 360- ja verkkomateriaalit – jaetaan oppimisalustoilla, sosiaalisessa mediassa ja ammatillisen koulutuksen verkostoissa. Näin hankkeen tulokset pysyvät saatavilla ja jatkavat keskustelua eurooppalaisista arvoista myös hankkeen päätyttyä
Projektiaikataulu: 9/2025-8/2025
