Onnittelemme uusia ammattilaisia!

Valkeakosken ammattiopistosta valmistuu vuosittain suuri joukko nuoria ammattilaisia. VAAO julkaisee kaikkien niiden opiskelijoiden nimet, jotka ovat antaneet luvan tietojensa julkaisemiseen. Osa opiskelijoista valmistuu jo aiemmin, mutta kaikki valmistuneet kutsutaan yhteiseen juhlaan kevätlukukauden päätteeksi.

Valmistuneet 2019

Valkeakosken ammattiopistosta tutkintotodistuksen lukuvuonna 2018-2019 saaneet:

PERUSTUTKINNOT:

Autoalan perustutkinto, Autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja: Carney Tearra Akaa, Haapaniemi Hermanni Pälkäne, Hanhioja Topi Vesilahti, Ilmén Aki Akaa, Jakka Kalle Valkeakoski, Kalenius Aino Valkeakoski, Laaki Jesse Akaa, Maijala Sami Valkeakoski, Mäkelä Niklas Pälkäne, Peltoniemi Iris Valkeakoski, Perhola Joakim Valkeakoski, Rokkanen Rami Valkeakoski, Viik Vili Valkeakoski, Vuorinen Kalle Vesilahti

Autoalan perustutkinto, Moottorikäyttöisten pienkoneiden korjauksen osaamisala, Pienkonekorjaaja: Laakso Mikko Hattula

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, Kiinteistönhoidon osaamisala, Kiinteistönhoitaja: Astren Jatsi Valkeakoski, Hypén Nekko Kangasala, Isohuhta Joni Akaa, Kantala Kalle Valkeakoski, Keronen Olli Tampere, Lehtinen Joonas Punkalaidun, Mattila Tapio Pälkäne, Paajanen Aleksi Valkeakoski, Rajala Tuomas Valkeakoski, Ruutana Joonas Valkeakoski, Wallgren Annariitta Tampere

Kone- ja metallialan perustutkinto, Valmistustekniikan osaamisala, Levyseppähitsaaja, Koneistaja, Tuotantotekniikan osaamisala, Koneenasentaja: Hietala Daniel Valkeakoski, Kolkkinen Misa Akaa, Mikkola Matti Lempäälä, Moisio Miku Akaa, Mononen Jarno Valkeakoski, Nevala Ville Valkeakoski, Nystén Tony Valkeakoski, Rytiä Mikko Valkeakoski, Räisänen Joni Akaa, Tappura Ville Lempäälä, Torkkel Jetro Akaa

Koneistajan ammattitutkinto: Merikanto Timo Valkeakoski

Pintakäsittelyalan perustutkinto, Rakennusten pintakäsittelyjen osaamisala, Maalari: Haapala Jenna Valkeakoski, Kandell Neea Akaa, Kaukinen Jenna Akaa, Koirikivi Akseli Valkeakoski, Laine Christian Valkeakoski, Lillbacka Aura Kauhava, Pulkkinen Santeri Valkeakoski, Rautia Eemil Valkeakoski, Roininen Tiia Lempäälä, Salmi Taru Valkeakoski, Savisto Mervi Ikaalinen, Savolainen Joni Lempäälä, Täyränen Leevi Valkeakoski, Vahekoski Emma Valkeakoski, Tuominen Jonne Valkeakoski

Talotekniikan perustutkinto, Putkiasennuksen osaamisala, Putkiasentaja: Berg Veeti Pälkäne, Karhunmaa Veikko Lempäälä, Laaksonen Topias Valkeakoski, Mäkelä Jesse Valkeakoski, Raikamo Topias Kangasala, Rekola Teemu Akaa, Savolainen Joni Valkeakoski, Simola Santeri Valkeakoski, Uusi-Kokko Rami Kangasala

Rakennusalan perustutkinto, Talonrakennuksen osaamisala, Talonrakentaja: Jokela Julius Valkeakoski, Järvinen Niko Vesilahti, Kuhlman Joni Lempäälä, Kaasalainen Konsta Valkeakoski, Käpyaho Toni Lempäälä, Lappalainen Juho Akaa, Setälä Santeri Valkeakoski, Välimäki Lauri Pälkäne

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, Sähköasentaja, Automaatioasentaja: Eerola Valtteri Pälkäne, Fuss Tuomas Valkeakoski, Haataja Antti Lempäälä, Hellström Markus Akaa, Hilden Mikko Lempäälä, Huvinen Onni Lempäälä, Jokinen Aleksi Lempäälä, Juomoja Joel-Petri Akaa, Kaivoluoto Jesse Valkeakoski, Laiho Tomi Lempäälä, Lehtinen Ari Forssa, Lähetkangas Jarno Akaa, Malinen Jesse Pälkäne, Nousiainen Jyrki Valkeakoski, Numminen Aaro Valkeakoski, Peltola Akusti Valkeakoski, Piikamäki Harri Valkeakoski, Pirhonen Pyry Tampere, Pohjolainen Aleksi Valkeakoski, Puharinen Ville Tampere, Pöld Aimo Tampere, Roponen Jouni Orivesi, Ruuska Markku Vesilahti, Salminen Arttu Valkeakoski, Salokangas Janne Loimaa, Seiko Petri Pirkkala, Seppälä Anttipekka Lempäälä, Tammi Eetu Akaa, Thiel Marcus Valkeakoski, Vuorinen Mico Akaa, Ylimäki Emmi Vesilahti

Prosessiteollisuuden perustutkinto, Paperiteollisuuden osaamisala, Prosessinhoitaja: Ahonen Kati Kangasala, Amkas Zouhair Valkeakoski, Eerola Ville Valkeakoski, Hautamäki Iisa Akaa, Hänninen Hermanni Akaa, Jokela Juha Valkeakoski, Karvonen Ismo Valkeakoski, Koskinen Arto Nokia, Kuivanen Mikko Lempäälä, Kylen Toni Akaa, Käräjämies Sami Valkeakoski, Laiho Anni Tampere, Mattila Ville Lempäälä, Nieminen Susanne Kangasala, Salminen Krista Hämeenlinna, Seppänen Mika Valkeakoski, Suhonen Milla Valkeakoski, Ylistö Mikko Valkeakoski

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi: Järvinen Juuso Valkeakoski, Koski Konsta Lempäälä, Käppi Atte Valkeakoski, Lahti Joonas Valkeakoski, Lakanen Jani Lempäälä, Mustonen Jesse Valkeakoski, Nuora Sampo Vesilahti, Pakarinen Tessa Valkeakoski, Pekkola Juuso Valkeakoski, Pekkola Leo Valkeakoski, Rinne Jani Akaa, Tamme Karl Valkeakoski, Taunimaa Aleksi Lempäälä, Vankka Jami Akaa

Liiketalouden perustutkinto, Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala, Merkonomi: Borgenström Santeri Lempäälä, Brander Ville-Eemeli Lempäälä, Eklund Kia Valkeakoski, Hallikas Jonna Valkeakoski, Heinonen Aleksi Akaa, Huuho Samuel Pälkäne, Idänheimo Elias Lempäälä, Kinnasri Janjira Valkeakoski, Lind Georg Pälkäne, Mikkola Jenna Akaa, Niemelä Juuso Valkeakoski, Pajunen Nino Valkeakoski, Peltokangas Eerika Valkeakoski, Peltokangas Emilia Valkeakoski, Rauhala Jussi Valkeakoski, Riekko Niku Akaa, Rokka Hanna Valkeakoski, Vartiainen Jenna Valkeakoski, Vesterinen Sara Valkeakoski

Liiketalouden perustutkinto, Asiakaspalvelu ja myynnin osaamisala, Merkonomi KV: Helin Eevi Akaa, Hyvärinen Vilma Tampere, Jyrkinen Micke Pälkäne, Katajisto Jesse Vesilahti, Kuittinen Iida Kangasala, Majalahti Santtu Akaa, Mikkola Samu Valkeakoski, Niittymaa Sami Valkeakoski, Pönkkä Atte Lempäälä, Salo Susanne Valkeakoski, Sappinen Leo Valkeakoski, Sormunen Akseli Akaa

Liiketalouden perustutkinto, Talous- ja toimistopalvelujen osaamisala, Merkonomi: Ahola Suvi Valkeakoski, Helenius Ansku Valkeakoski, Hurme Milla-Maria Tampere, Hytönen Tuukka Akaa, Inkeroinen Erkka Lempäälä, Kruth Jenna Valkeakoski, Levchenko Svitlana Valkeakoski, Liukkonen Joona Valkeakoski, Mäkinen Pinja Valkeakoski, Nissi Hanna Valkeakoski, Suokas Nea Valkeakoski, Vartiainen Veera Akaa, Viitaharju Juho Valkeakoski

Sihteerin ammattitutkinto, Terveydenhuollon sihteeri: Ahola Minna Hattula, Amberg-Jatuli Hanne Pälkäne, Harttunen Johanna Kangasala, Koivunen Susanna Valkeakoski, Lehtonen Hanna Valkeakoski, Jokela Katja Ylöjärvi, Nieminen Heidi Akaa, Numminen Milja Hattula, Ojala Marjo Akaa, Paavola Sanna Pirkkala, Peistola Julia Hämeenlinna, Pulli Sanna Hämeenlinna, Rantala Heli Akaa, Ruohola Tiina Tampere, Salmi Eija Nokia, Savenius Katri Tampere, Seppälä Maria Janakkala, Tommola Liisa Tampere, Valtonen Rita Kangasala, Virtanen Elina Nokia

Isännöinnin ammattitutkinto: Auranen Nina Valkeakoski, Heritty Sanna Valkeakoski, Kähärä Petteri Pirkkala, Lehtimäki Susanna Tampere, Leppänen Heidi Tampere, Luukkainen Miia Janakkala, Nuuttila Arto Hollola, Osara Antti Hämeenkyrö, Sinkko Jarmo Hämeenlinna, Sipola Anssi Hämeenlinna, Skyttä Eetu Tampere

Sisustusalan ammattitutkinto: Eerola-Nieminen Riikka-Leena Valkeakoski, Koponen Sisko Tampere, Lampinen Katja Valkeakoski, Lin Mervi Kangasala, Martikainen Hanna Akaa, Mettälä Krista Hattula, Niskanen Minna Sastamala, Ryynänen Hanna-Kaisa Valkeakoski, Vaajala Kaija Nokia

Hiusalan perustutkinto, Parturi-kampaaja: Hartikainen Janika Akaa, Karjalainen Lilli Tampere, Koski Taru Tampere, Lumppio Roosa Lempäälä, Ohra-aho Linda Tampere, Ruuskanen Annika Valkeakoski

Hiusalan erikoisammattitutkinto: Etuaho Sanna Humppila, Sirén Maria Hämeenlinna

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, Ihon erikois- ja laitehoitojen osaamisala, Kosmetologi: Ala-Ikkelä Marleena Kauhajoki, Haavisto Milla Akaa, Harjajärvi Senni Kangasala, Havukainen Liina Lempäälä, Hokkanen Minka Tampere, Juomoja Julia Akaa, Järvenpää Jutta Lempäälä, Kaaranen Jenna Hattula, Kelola Ella Tampere, Koskimäki Anette Virrat, Kumpumäki Tomi Tampere, Ojanen Jenna Pirkkala, Roivainen Laura Akaa, Saarela Ada Valkeakoski, Toivola Sanni Tampere, Uusikartano Janika Valkeakoski

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, Vanhustyön osaamisala, Lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala, Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, Lähihoitaja: Ahdesalo Sini Tammela, Akkoyun Sanna-Maria Akaa, Auvinen-Henttonen Anu Lempäälä, Hara Jere Valkeakoski, Huovinen Ella Valkeakoski, Hölttä Nelli Valkeakoski, Jokiniemi Tiia Valkeakoski, Järvinen Susanna Kangasala, Kallioinen Tuulia Vesilahti, Korpinen Iida Kangasala, Kortelainen Jenni Kangasala, Kuningas Tarja Lempäälä, Lahti Anniina Valkeakoski, Lavikainen Tanja Tampere, Leppä Nea Kangasala, Mikkola Riku Tampere, Myllynen Veli-Petri Tampere, Mäkelä Senni Valkeakoski, Mäkinen Sari Valkeakoski, Mäkinen Riikka Valkeakoski, Nuppula Iina Valkeakoski, Piippo Aada Valkeakoski, Pikkumaa Elli-Noora Akaa, Rautiainen Krista Valkeakoski, Riihelä Suvi Valkeakoski, Rintamäki Elina Pälkäne, Roppo Ilona Valkeakoski, Rosenqvist Harriet Valkeakoski, Rännäli Ainoliina Valkeakoski, Räsänen Oskari Valkeakoski, Saari Oona Valkeakoski, Saarinen Eija Akaa, Saarinen Minna Akaa, Salonen Riikka Valkeakoski, Savikko Niina Valkeakoski, Savolainen Pia Akaa, Setälä Elena Valkeakoski, Sipilä Marjo Vesilahti, Sivula Sanna Valkeakoski, Tainio Anna-Sofia Pälkäne, Tammipuro Heli Akaa, Tienhaara Miia Valkeakoski, Tuomi Milla Akaa, Tähkäaho Timo Akaa, Uusi-Kokko Marleena Kangasala, Vuorela Kaisa Valkeakoski, Vuorinen Johanna Pälkäne

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, Ruokapalvelun osaamisala, Kokki: Halttunen Riina Valkeakoski, Kilpeläinen Daniela Valkeakoski, Laaninen Amanda Valkeakoski, Nuorela Hanna Valkeakoski, Nääjärvi Rabbe Lempäälä, Parkkila Heidi Valkeakoski, Partanen Sarita Valkeakoski, Rautakoski Heta Urjala, Santala Antti Lempäälä, Savilampi Jonna Valkeakoski, Suominen Sonja Valkeakoski, Virtanen Jami Akaa, Zeng Qilin Valkeakoski, Lella Rosa Lempäälä, Sipilä Henna Pälkäne, Leiri Jonna Valkeakoski, Mäki Miska Urjala, Salonen Senja Valkeakoski

Muut:

Ammatillisen peruskoulutuksen valmentava koulutus (VALMA): Haapamäki Arttu Lempäälä, Henttonen Leevi Valkeakoski, Kauppinen Johannes Lempäälä, Kettunen Otto Lempäälä, Khrueabkhontho Phalakon Akaa, Kinnunen Onni Akaa, Koski Arttu Tampere, Kuusa Jussi Lempäälä, Liuko Teo Lempäälä, Matero Laura Lempäälä, Mikkilä Erik Valkeakoski, Nieminen Vilma Pälkäne, Nikkilä Nico Vesilahti, Olli Lauri Valkeakoski, Pajuniemi Miia Valkeakoski, Saari Oskari Valkeakoski, Salminen Kirsikka Lempäälä, Suonketo Alina Lempäälä, Taavitsainen Anniina Valkeakoski